YAGEO SQZ700JB-16K
Part No.:
SQZ700JB-16K
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.SQZ700JB-16K.pdf
Description:
RES 16K OHM 5% 7W RADIAL
Shipping
Inventory:600
Comments
SQZ700JB-16K Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
SQZ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
16 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
1.378" L x 0.394" W (35.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)