Ohmite TA205PA18R0JE
Part No.:
TA205PA18R0JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TA205PA18R0JE.pdf
Description:
RES 18 OHM 5% 5W POWERCHIP
Comments
TA205PA18R0JE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Power Chip® TA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Supplier Device Package:
Powerchip®
Size / Dimension:
0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
1.020" (25.91mm)