Ohmite TAH20PR100JE
Part No.:
TAH20PR100JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TAH20PR100JE.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 5% 20W TO220
Comments
TAH20PR100JE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TAH
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.52mm)