Ohmite TUW10JR75E
Part No.:
TUW10JR75E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TUW10JR75E.pdf
Description:
RES 0.75 OHM 5% 10W AXIAL
Comments
TUW10JR75E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TUW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
750 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
1.929" L x 0.394" W (49.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)