Ohmite TUW3J75RE
Part No.:
TUW3J75RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TUW3J75RE.pdf
Description:
RES 75 OHM 5% 3W AXIAL
Shipping
Inventory:870
Comments
TUW3J75RE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TUW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.866" L x 0.315" W (22.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)