Ohmite TUW5J27RE
Part No.:
TUW5J27RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TUW5J27RE.pdf
Description:
RES 27 OHM 5% 5W AXIAL
Shipping
Inventory:750
Comments
TUW5J27RE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TUW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
27 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.394" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)