Ohmite TWM10J1K2E
Part No.:
TWM10J1K2E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TWM10J1K2E.pdf
Description:
RES 1.2K OHM 5% 10W RADIAL LEAD
Shipping
Inventory:186
Comments
TWM10J1K2E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial Lead
Size / Dimension:
0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
2.008" (51.00mm)