Ohmite TWW10J300E
Part No.:
TWW10J300E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TWW10J300E.pdf
Description:
RES 300 OHM 5% 10W RADIAL
Shipping
Inventory:289
Comments
TWW10J300E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TWW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
300 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
2.008" (51.00mm)