Ohmite TWW3J10RE
Part No.:
TWW3J10RE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TWW3J10RE.pdf
Description:
RES 10 OHM 5% 3W RADIAL
Shipping
Inventory:500
Comments
TWW3J10RE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TWW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)