Riedon products by Bourns UB10-250RF1
Part No.:
UB10-250RF1
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.UB10-250RF1.pdf
Description:
RES 250 OHM 1% 7W AXIAL
Comments
UB10-250RF1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 0.874" L (7.90mm x 22.20mm)