TT Electronics/Welwyn ULW3-27RJA1
Part No.:
ULW3-27RJA1
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ULW3-27RJA1.pdf
Description:
RES 27 OHM 3W 5% AXIAL
Comments
ULW3-27RJA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
Series:
ULW
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
27 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.228" Dia x 0.571" L (5.80mm x 14.50mm)