Stackpole Electronics Inc WCB5JB3K60
Part No.:
WCB5JB3K60
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WCB5JB3K60.pdf
Description:
RES 3.6K OHM 5% 5W AXIAL
Shipping
Inventory:476
Comments
WCB5JB3K60 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
WCB
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
3.6 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)