Ohmite WHA51RFET
Part No.:
WHA51RFET
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHA51RFET.pdf
Description:
RES 51 OHM 1% 1/2W AXIAL
Comments
WHA51RFET Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
51 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Wirewound
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)