Ohmite WHC2K5FE
Part No.:
WHC2K5FE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHC2K5FE.pdf
Description:
RES 2.5K OHM 1% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:780
Comments
WHC2K5FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)