Ohmite WHD560FET
Part No.:
WHD560FET
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHD560FET.pdf
Description:
RES 560 OHM 1% 3W AXIAL
Comments
WHD560FET Specifications
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.533" L (5.50mm x 13.54mm)