Ohmite WHE10KFE
Part No.:
WHE10KFE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHE10KFE.pdf
Description:
RES 10K OHM 1% 5W AXIAL
Shipping
Inventory:459
Comments
WHE10KFE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)