Ohmite WHE15RFET
Part No.:
WHE15RFET
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHE15RFET.pdf
Description:
RES 15 OHM 1% 5W AXIAL
Shipping
Inventory:984
Comments
WHE15RFET Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
15 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)