Ohmite WHE20KJET
Part No.:
WHE20KJET
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHE20KJET.pdf
Description:
RES 20K OHM 5% 5W AXIAL
Shipping
Inventory:955
Comments
WHE20KJET Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WH
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C