TT Electronics/Welwyn WHS3-47RJA1
Part No.:
WHS3-47RJA1
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WHS3-47RJA1.pdf
Description:
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL
Comments
WHS3-47RJA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
Series:
WHS
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
47 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
3W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)