Ohmite WLAR025FET
Part No.:
WLAR025FET
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WLAR025FET.pdf
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/2W AXIAL
Shipping
Inventory:992
Comments
WLAR025FET Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)