Ohmite WLBR010FET
Part No.:
WLBR010FET
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WLBR010FET.pdf
Description:
RES 0.01 OHM 1% 1W AXIAL
Shipping
Inventory:985
Comments
WLBR010FET Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)