Ohmite WLCR100FE
Part No.:
WLCR100FE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WLCR100FE.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 1% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:900
Comments
WLCR100FE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)