Ohmite WNC200FET
Part No.:
WNC200FET
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WNC200FET.pdf
Description:
RES 200 OHM 1% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:918
Comments
WNC200FET Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
WN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)