Stackpole Electronics Inc WW7JB68K0
Part No.:
WW7JB68K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.WW7JB68K0.pdf
Description:
RES 68K OHM 5% 6.5W AXIAL
Comments
WW7JB68K0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
WW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
68 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
6.5W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 1.025" L (7.92mm x 26.04mm)