VPG Foil Resistors Y0028200K000T0L
Part No.:
Y0028200K000T0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y0028200K000T0L.pdf
Description:
RES 200K OHM 1W 0.01% AXIAL
Comments
Y0028200K000T0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VTA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.000" L (9.53mm x 25.40mm)