VPG Foil Resistors Y006510R0000A0L
Part No.:
Y006510R0000A0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-204AA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y006510R0000A0L.pdf
Description:
RES 10 OHM 10W 0.05% RADIAL
Comments
Y006510R0000A0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VHP-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.51mm)