VPG Foil Resistors Y007526K0350A0L
Part No.:
Y007526K0350A0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y007526K0350A0L.pdf
Description:
RES 26.035K OHM 0.3W 0.05% RAD
Comments
Y007526K0350A0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VSR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
26.035 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)