VPG Foil Resistors Y00891K55000AR0L
Part No.:
Y00891K55000AR0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y00891K55000AR0L.pdf
Description:
RNC90Y1K5500AR 131270
Comments
Y00891K55000AR0L Specifications
Resistance:
1.55 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)