VPG Foil Resistors Y008920K0000DP1R
Part No.:
Y008920K0000DP1R
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y008920K0000DP1R.pdf
Description:
RNC90Y20K000DP 155633
Comments
Y008920K0000DP1R Specifications
Resistance:
20 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)