VPG Foil Resistors Y00895K62000DR1R
Part No.:
Y00895K62000DR1R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y00895K62000DR1R.pdf
Description:
RES 5.62K OHM 0.5% 0.6W RADIAL
Comments
Y00895K62000DR1R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RNC90Y
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
5.62 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)