VPG Foil Resistors Y008962R0000BR0L
Part No.:
Y008962R0000BR0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y008962R0000BR0L.pdf
Description:
RES 62 OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Comments
Y008962R0000BR0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RNC90Y
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
62 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)