VPG Foil Resistors Y0091147R000F0L
Part No.:
Y0091147R000F0L
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y0091147R000F0L.pdf
Description:
RES 147 OHM 2/3W 1% AXIAL
Comments
Y0091147R000F0L Specifications
Series:
VTA53Z
Resistance:
147 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.667W, 2/3W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)