VPG Foil Resistors Y009120R0000F9L
Part No.:
Y009120R0000F9L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y009120R0000F9L.pdf
Description:
RES 20 OHM 1% 2/3W AXIAL
Comments
Y009120R0000F9L Specifications
Series:
VTA53Z
Resistance:
20 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.667W, 2/3W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)