VPG Foil Resistors Y00915R00000B9L
Part No.:
Y00915R00000B9L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y00915R00000B9L.pdf
Description:
RES 5 OHM 0.1% 2/3W AXIAL
Comments
Y00915R00000B9L Specifications
Series:
VTA53Z
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.667W, 2/3W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.375" Dia x 0.750" L (9.53mm x 19.05mm)