VPG Foil Resistors Y0093100R000B9L
Part No.:
Y0093100R000B9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y0093100R000B9L.pdf
Description:
RES 100 OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Comments
Y0093100R000B9L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VTA55Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)