VPG Foil Resistors Y00951K19300Q0L
Part No.:
Y00951K19300Q0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y00951K19300Q0L.pdf
Description:
RES 1.193K OHM 1/4W 0.02% AXIAL
Comments
Y00951K19300Q0L Specifications
Resistance:
1.193 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)