VPG Foil Resistors Y00952K59500B0L
Part No.:
Y00952K59500B0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y00952K59500B0L.pdf
Description:
RES 2.595K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Comments
Y00952K59500B0L Specifications
Resistance:
2.595 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)