VPG Foil Resistors Y01011R00000D0L
Part No.:
Y01011R00000D0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y01011R00000D0L.pdf
Description:
RES 1 OHM 0.5% 1W RADIAL
Comments
Y01011R00000D0L Specifications
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)