VPG Foil Resistors Y07340R50000D0L
Part No.:
Y07340R50000D0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y07340R50000D0L.pdf
Description:
RES 0.5 OHM 10W 0.5% RADIAL
Comments
Y07340R50000D0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VFP-4
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.575" L x 0.276" W (40.01mm x 7.01mm)
Height - Seated (Max):
0.803" (20.40mm)