VPG Foil Resistors Y07711K20000B0L
Part No.:
Y07711K20000B0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y07711K20000B0L.pdf
Description:
RES 1.2K OHM 1W 0.1% RADIAL
Comments
Y07711K20000B0L Specifications
Resistance:
1.2 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.575" L x 0.138" W (14.61mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)