VPG Foil Resistors Y07852R65600B9L
Part No.:
Y07852R65600B9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y07852R65600B9L.pdf
Description:
RES 2.656 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Comments
Y07852R65600B9L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.656 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)