VPG Foil Resistors Y09255R00000F0L
Part No.:
Y09255R00000F0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y09255R00000F0L.pdf
Description:
RES 5 OHM 8W 1% TO220-2
Comments
Y09255R00000F0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VPR220
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.845" (21.46mm)