VPG Foil Resistors Y0926250R000T0L
Part No.:
Y0926250R000T0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
TO-220-4
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y0926250R000T0L.pdf
Description:
RES 250 OHM 8W 0.01% TO220-4
Comments
Y0926250R000T0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VPR221
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
8W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.845" (21.46mm)