VPG Foil Resistors Y09300R00500F0L
Part No.:
Y09300R00500F0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y09300R00500F0L.pdf
Description:
RES 0.005 OHM 1% 1W
Comments
Y09300R00500F0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VCS101
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±90ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.080" W (13.21mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)