VPG Foil Resistors Y1073221R000A0L
Part No.:
Y1073221R000A0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y1073221R000A0L.pdf
Description:
RES 221 OHM 1/4W 0.05% RADIAL
Comments
Y1073221R000A0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Z202
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
221 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)