VPG Foil Resistors Y118911K5000FR13L
Part No.:
Y118911K5000FR13L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y118911K5000FR13L.pdf
Description:
RNC90Z11K500FR SLDC 155585
Comments
Y118911K5000FR13L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RNC90Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
11.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)