VPG Foil Resistors Y14426K80000F0L
Part No.:
Y14426K80000F0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y14426K80000F0L.pdf
Description:
RES 6.8K OHM 1/2W 1% RADIAL
Comments
Y14426K80000F0L Specifications
Series:
RS92N
Resistance:
6.8 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)