VPG Foil Resistors Y144624R0600C0L
Part No.:
Y144624R0600C0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y144624R0600C0L.pdf
Description:
Z203L 24R0600 0.25%
Comments
Y144624R0600C0L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Z203
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
24.06 Ohms
Tolerance:
±0.25%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)