VPG Foil Resistors Y1506180R000FR1R
Part No.:
Y1506180R000FR1R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y1506180R000FR1R.pdf
Description:
RNC90S180R00FR 131795
Comments
Y1506180R000FR1R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
RNC90S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
180 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)