VPG Foil Resistors Y150815K8000BR0L
Part No.:
Y150815K8000BR0L
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.Y150815K8000BR0L.pdf
Description:
RES 15.8K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Comments
Y150815K8000BR0L Specifications
Resistance:
15.8 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)